ecosophia: (Default)
[personal profile] ecosophia
get 'em in the groundWelcome back to Frugal Friday! This is a weekly forum post to encourage people to share tips on saving money, especially but not only by doing stuff yourself. A new post will be going up every Friday, and will remain active until the next one goes up. Contributions will be moderated, of course, and I have some simple rules to offer, which may change further as we proceed.

Rule #1:  this is a place for polite, friendly conversations about how to save money in difficult times. It's not a place to post news, views, rants, or emotional outbursts about the reasons why the times are difficult and saving money is necessary. Nor is it a place to use a money saving tip to smuggle in news, views, etc.  I have a delete button and I'm not afraid to use it.

Rule #2:  this is not a place for you to sell goods or services, period. Here again, I have a delete button and I'm not afraid to use it.

Rule #3:  please give your tip a heading that explains briefly what it's about.  Homemade Chicken Soup, Garden Containers, Cheap Attic Insulation, and Vinegar Cleans Windows are good examples of headings. That way people can find the things that are relevant for them. If you don't put a heading on your tip it will be deleted.

Rule #4: don't post anything that would amount to advocating criminal activity. Any such suggestions will not be put through.

With that said, have at it! 

Buy in Bulk

Date: 2025-04-11 03:27 pm (UTC)
degringolade: (Default)
From: [personal profile] degringolade
I brew because I have always been a cheapskate. Since the prices aren't going to be going down anytime soon, I have been costing out the prices/costs of the processes along with the processes for tempeh, yogurt, and other such seeming luxuries.

The cost savings are considerable. Making your own yogurt is 25% of the cost of purchase, making tempeh is around 10%. Beer is around 30%.

But those cost savings are also built around the cost of ingredients. You have to buy in bulk. I am getting ready to bottle a case of basic beer (still better than all but the best microbrews). The cost when I purchase ingredients appropriate for a single batch is $26. When I cringe and buy ingredients for ten batches, that cost goes down to $13.

Tempeh is similar. The only real cost is the beans and the starter. If you make a batch with starter that comes in the little packets that folks sell for an ungodly amount and a single 1 pound bag of beans, the cost comes out around $8.00 for a kilo. If you work at extending the starter and buying beans in bulk (25lb) the cost drops to around $1.00 a kilo.

I suppose this kind of thinking is what drives one to become a prepper (a habit that I desperately try to keep in check for myself) but it does save money on the long run.

The Tempeh is the biggest cost saver. Especially when you look at the price that the health food store charge for this ($4.00 per 8 ounces)

The up front cost is painful, don't get me wrong. My beer supplies for my ten batches set me back $130 for ten cases of beer. 25 pounds of garbanzos and a pound of starter from Wally World runs $50 for 25 kilos of tempeh.

I suppose that this kind of cost is what our host referred to in a long-ago post about the "household economy".

(no subject)

Date: 2025-04-11 08:01 pm (UTC)
prayergardens: (Default)
From: [personal profile] prayergardens
If we were near you we'd bring some fresh bread and have a feast!

We have been working up our bread making like this. For health, our goal is freshly milled flour in our baked goods, mostly sourdough. It's taken quite a while to get our supplies in check and get a reliable source of affordable wheat berries in bulk. I haven't done the math but if we amortize the equipment over the number of loaves made over time it will get cheap, but yes, upfront cost as well as the learning curve is significant.

(no subject)

Date: 2025-04-12 12:26 am (UTC)
From: (Anonymous)
Wife an I purchased our Diamant grain mill in 2004 with extra burrs extra fine regular an course. Just checked prices wow the 3 sets of extra burrs now cost more than what we paid for everything. One of my favorite things to grind is corn for making corn bread and for cooking up fried egg plant. One thing about home ground corn is it contains all the oil the stuff in the store has the oil removed. The taste difference is out of this world. Chickens do enjoy a little fresh ground course corn the egg yokes are nice and orange yellow. If buying a mill today would probably get a grain maker grain mill. Blueberry

(no subject)

Date: 2025-04-12 10:57 am (UTC)
prayergardens: (Default)
From: [personal profile] prayergardens
Thanks! I have never had fresh ground corn. I will put that on my to-do list since one of my personal baking preferences is to swap out 10-20% of the flour in any recipe and put in cornmeal. I think it just gives a nicer, more complex flavor.

(no subject)

Date: 2025-04-12 11:32 am (UTC)
baconrolypoly: (Default)
From: [personal profile] baconrolypoly
I make our bread and have been grinding the grain fresh for ten years now. At first I used a hand crank mill but it took ages so we bit the bullet and got an electric one, a German one by Mockmill. It does a fine job and quickly too.

The thought of grinding corn fresh is very tempting, I must try that!

(no subject)

Date: 2025-04-12 07:35 pm (UTC)
From: (Anonymous)
Another grain to consider is oats. Steel cut Irish oats are nothing more than oat groats course ground. If one wants to make oat meal just flatten the oat groats with a grain flaker. Just checked the price on our little hand machine another wow. Marcato Marga Mulino grain flaker will last a lifetime. Blueberry

(no subject)

Date: 2025-04-12 11:31 pm (UTC)
From: (Anonymous)
If you grind the corn with the coarse burs, try making polenta. It's delicious with a fresh grind.

Re: Buy in Bulk

Date: 2025-04-12 02:39 am (UTC)
From: (Anonymous)
You're inspiring me. For a recent birthday I received Sandor Katz's "The Art of Fermentation." As soon as I complete an upcoming move to new living quarters with a bigger kitchen, I'm going to expand my repertoire beyond just kimchi and natto!

*Ochre Harebrained Curmudgeon*

Re: Buy in Bulk

Date: 2025-04-13 01:52 am (UTC)
From: [personal profile] anonymoose_canadian
I noticed the same thing when I started making my own kombucha as well. I wonder how widespread the effect is.

(I'd also note that I did not experience the neurological benefits with commercial kombucha; I never looked into what they did differently, but they must do something differently)

Re: Buy in Bulk

Date: 2025-04-13 04:21 pm (UTC)
linden_matryoshka: (Default)
From: [personal profile] linden_matryoshka
It used to be a very popular drink when I was a child. People shared a SCOBY ( we called it a mushroom). Did you start by making your own SCOBY or used a pre-existing SCOBY?

Re: Buy in Bulk

Date: 2025-04-13 07:29 pm (UTC)
emily07: A nice cup of tea (Default)
From: [personal profile] emily07
According to the German Wikipedia: https://de.wikipedia.org/wiki/Kombucha (scroll down to "Andere Verwendungen") the kombucha-cultur can be dried to be eaten. Don´t know if this is accurate just thought I´ll pass the info on.
best wishes, Emily07

Re: Buy in Bulk

Date: 2025-04-13 06:41 pm (UTC)
From: (Anonymous)
I've been thinking about making kombucha. Would you and/or anyone else be willing to share uour recipe?

Re: Buy in Bulk

Date: 2025-04-14 04:35 pm (UTC)
From: (Anonymous)
Question for clarification:

If your acidity is not below 4.5, what can you do to correct the problem?

Caldathras

Re: Buy in Bulk

Date: 2025-04-12 06:32 pm (UTC)
From: (Anonymous)
I suppose that this kind of cost is what our host referred to in a long-ago post about the "household economy".

Yep. A friend of mine in her 70's or 80's has told me how her grandmother bought all the basic ingredients (that store well) in large, 50 to 100 lb, quantities. Her grandmother even mixed up her own brown sugar from molasses and plain sugar instead of buying it premixed.

My own parents built a huge pantry and a cold room in the basement. My mother, in charge of the groceries, always purchased in bulk and waited for sales before she really stocked up. She had a large garden and did a great deal of home canning.

We had 2 or 3 very large freezers as well. There used to be an independent butcher shop in the nearby city where you could buy beef and pork by the side. She would get enough to last our large family a year. Then there was the home-raised chickens and turkeys that went into the freezers as well.

We were doing this in the 1980s, as a large single-income family, but the lessons were learned from family that had survived the Great Depression and/or proudly lived a subsistence lifestyle (now called simplified living).

Caldathras
Page generated Jun. 17th, 2025 06:44 am
Powered by Dreamwidth Studios
OSZAR »